reklama
kategoria: Biznes
19 maj 2025

Amerykański LPG szansą dla Europy

zdjęcie: Amerykański LPG szansą dla Europy / fot. nadesłane / Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP)
fot. nadesłane / Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP)
POGP zaprasza na Europejski Kongres Gazu Płynnego (European Liquid Gas Congress – ELGC) 20-22 maja 2025 w Katowicach
Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) wskazuje, że LPG importowany z USA może być dużą szansą dla Europy – zwłaszcza w kontekście sankcji na rosyjski gaz płynny. Rosja była od zawsze podstawowym kierunkiem zaopatrzenia rynku polskiego z udziałem w imporcie sięgającym nawet 70% w latach 2017-2019. Od 2022 r. udział ten zaczął maleć. Po wejściu w życie embargo od 20 grudnia 2024 roku, większość LPG trafia do Polski z kierunków zachodnich. W pierwszym kwartale 2025 r. gaz rosyjski odpowiadał za 18% wielkości importu tego surowca. Po raz pierwszy większość importu LPG trafia do Polski drogą morską – przez terminale w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Te z kolei zaopatrywane są przez huby w Szwecji oraz Belgii i Niderlandach, które przyjmują wielkie oceaniczne gazowce (VLGC) ze Stanów Zjednoczonych i przeładowują gaz na mniejsze statki oraz cysterny kolejowe. Skutki zmian w globalnym łańcuchu dostaw gazu płynnego znajdą się wśród zagadnień omawianych podczas Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego, który jest największym wydarzeniem branżowym w Europie – tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20-22 maja 2025 r. w Katowicach pod hasłem: Energy Everywhere.

Największym eksporterem LPG na świecie są Stany Zjednoczone – eksport gazu płynnego z tego kraju wzrósł w 2023 r. do ok. 63,5 mln ton z 53,3 mln ton w roku poprzednim. Japonia, Chiny i Unia Europejska są najważniejszymi odbiorcami amerykańskiego surowca. Wszystkie państwa Zatoki Perskiej, czyli drugi największy region produkcji gazu płynnego, eksportuje ok. 44 mln ton – przede wszystkim do Chin i do Indii. Największymi bliskowschodnimi eksporterami są Katar, ZEA, Iran, Arabia Saudyjska i Kuwejt.

Rola Stanów Zjednoczone w zaopatrzeniu europejskiego rynku propanu systematycznie rośnie. Największym ograniczeniem nie są przy tym zdolności produkcyjne, a przepustowość portów i dostępność gazowców VLGC. Zainicjowana przez Prezydenta USA Donalda Trumpa wojna handlowa z Chinami przyniosła w kwietniu niespodziewane dla rynku efekty. Spadek zamówień na obłożony zaporowymi cłami propan ze strony chińskiego przemysłu petrochemicznego przyczynił się do krótkotrwałego spadku cen w hurcie o blisko 1/3. W kwietniu i maju spadek cen LPG mogli zaobserwować także Polacy. Chiny to największy importer na świecie – większa dostępność amerykańskiego gazu dla państw unijnych to dla europejskich konsumentów dobra wiadomość – mówi Bartosz Kwiatkowski,
dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).




W 2024 r. Chiny – po Japonii – były drugim co do wielkości importerem propanu oraz szóstym największym importerem butanu z USA. Po eskalacji zapoczątkowanej w ramach tzw. „Liberation Day” ceny LPG spadły krótkoterminowo o blisko 30%. W ciągu kilku dni odbiorcy z innych regionów, w tym z Europy, mogli skorzystać z wyjątkowo niskich cen surowca. Uwzględniając trwającą wojnę handlową, słabą koniunkturę w Europie i słabnącego wobec euro dolara, nie przewiduje się wzrostu cen LPG w najbliższych miesiącach.


Źródło: Argus Media

POGP zaprasza na Europejski Kongres Gazu Płynnego (European Liquid Gas Congress – ELGC)

Europejski Kongres Gazu Płynnego, organizowany przez Liquid Gas Europe, jest największym wydarzeniem branżowym w Europie, które każdego roku gromadzi liderów, ekspertów i decydentów z całego świata. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20-22 maja 2025 r. w Katowicach pod hasłem: Energy Everywhere. Będzie to doskonała okazja do omówienia wyzwań związanych z transformacją energetyczną oraz przyszłością gazów płynnych w Europie.



https://europeanliquidgascongress.com/ 

W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 1 400 uczestników, 100 wystawców i sponsorów oraz ponad 40 prelegentów. Reprezentowanych będzie ponad 390 organizacji z Europy i świata, co podkreśla międzynarodowy wymiar Kongresu.

W ostatnich latach Kongres odbywał się w miastach takich jak Lyon (2024), Rzym (2023), Barcelona (2022), a przed przerwą wywołaną pandemią – w Amsterdamie (2019), Monaco (2018), Lizbonie (2017) czy Florencji (2016).

Patronat honorowy nad Kongresem w Katowicach objęli:

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Minister Przemysłu

Marszałek Województwa Śląskiego

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego

• Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego

Podczas Kongresu odbędzie się 12 paneli dyskusyjnych i warsztatów, obejmujących kluczowe tematy związane z przyszłością gazów płynnych. Wśród najważniejszych zagadnień pojawią się:

Rola gazu płynnego w europejskiej transformacji energetycznej – debaty nad sposobami integracji LPG i bioLPG w polityce energetycznej UE.

Dekarbonizacja transportu – przyszłość autogazu.

Nowe technologie i innowacje – rozwój niskoemisyjnych paliw gazowych oraz wpływu sztucznej inteligencji na branżę LPG.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy – dostawy gazu płynnego w kontekście zmian geopolitycznych.

Kongres składa się z dwóch głównych elementów: konferencji oraz targów gazu płynnego LPG, co stanowi okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń w branży, a także do promowania innowacji oraz najlepszych praktyk w biznesie. Ważną częścią Kongresu są też sesje panelowe – w tym roku poświęcone m.in. dekarbonizacji sektorów transportu i ogrzewania, zastosowania gazu płynnego w przemyśle i rolnictwie, oraz potencjałowi komercjalizacji odnawialnego gazu płynnego – biopropanu oraz bioeteru dimetylowego (rDME). Odbędą się takie warsztaty poświęcone nowym regulacjom europejskim oraz najnowszym rozwiązaniom w branży autogazowej.

POGP zaprasza na Polski Panel "Navigating the Liquid Gas Market in Poland and Central Europe”

Debata będzie skupiona na wyzwaniach i możliwościach rynku gazu płynnego w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.

W panelu wezmą udział:

Szymon Araszkiewicz - e-petrol.pl;

Stanisław Batraczenko - Ukraińskie Stowarzyszenie LPG;

Svetoslav Benchev - Bułgarskie Stowarzyszenie Ropy i Gazu;

Paweł Bielski - Polska Izba Gazu Płynnego;

Janusz Starościk - Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych;

Moderator: Bartosz Kwiatkowski – Polska Organizacja Gazu Płynnego.



Wśród prelegentów Kongresu pojawią się także m.in.: Ewa Abramiuk-Lété (Liquid Gas Europe), James Rockall (World Liquid Gas Association), Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego), Maria Malmkvist (Energigas Sverige), Piotr Pietrzak (IBM Poland), Cinch Munson (World Liquid Gas Association), Marco Seimandi (Westport Fuel Systems), Markus Dreier (UGI International), Donatella Squellerio (Gaspol), Richard Hakeem (Liquid Gas UK), Ireneusz Popiół (Chemet), Christos Christofides (Veroniki Holding), Paweł Baraniuk (AC SA), Jordan McCollum (Gas Energy Australia), Kamil Lipiński (Polski Instytut Ekonomiczny)  i wielu innych.

Hasło tegorocznego Kongresu – Energy Everywhere – stało się ilustracją najważniejszego wyzwania kontynentu. Inspiracją dla tegorocznego Kongresu jest wizja Europy, w której energia jest powszechnie dostępna, niezawodna i zrównoważona. Koncepcja ta zakłada zapewnienie zarówno społecznościom miejskim, jak i wiejskim zasobów energetycznych niezbędnych dla rozwoju i prosperity także w niskoemisyjnej przyszłości. Na obszarach wiejskich, gdzie często brakuje liniowej infrastruktury energetycznej, odnawialne gazy płynne stanowią praktyczne i obiecujące rozwiązanie. Realizowana przez Liquid Gas Europe kampania Energy Everywhere podkreśla kluczową rolę, jaką odnawialne gazy płynne, takie jak bioLPG, mogą odegrać w transformacji energetycznej kontynentu. Nie tylko stanowią one alternatywę dla konwencjonalnych paliw kopalnych, ale także oferują realistyczną drogę do osiągnięcia europejskich celów w zakresie czystej energii. Odnawialne, niskoemisyjne paliwa są kluczem do transformacji, a gazy płynne oferują rozwiązanie dla trudnych do dekarbonizacji sektorów takich jak ogrzewanie, przygotowanie posiłków i transport, szczególnie na obszarach słabo zurbanizowanych. Mają szczególne znaczenie dla regionów poza zasięgiem sieci gazowniczych i ciepłowniczych. Europejski Kongres Gazu Płynnego w Katowicach eksponuje potrzebę współpracy międzysektorowej, zauważając rozwijające się technologie, takie jak wodór, magazynowanie energii oraz wychwyt i sekwestracja dwutlenku węgla, jako kluczowe elementy przyszłej strategii energetycznej Europy. Realizacja wizji Energy Everywhere wymaga ścisłej współpracy między rządami, przemysłem i lokalnymi społecznościami. Krajobraz energetyczny nadal ewoluuje, i konieczne jest przypominanie, że Europa musi być zasilana czystą, przystępną cenowo energią, która dotrze do wszystkich zakątków kontynentu, poprawi jakość życia i zarazem przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju – dodaje Bartosz Kwiatkowski.

Raport Roczny POGP za rok 2024

W kwietniu POGP zaprezentowała najnowszy Raport Roczny zawierający dane za 2024 rok. W roku, poprzedzającym efektywne wejście w życie sankcji na import LPG z Rosji wielkość rynku utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich, a dystrybutorzy zapewnili bezpieczeństwo dostaw na sezon zimowy. Konsumpcja LPG w Polsce wyniosła 2,45 mln ton. Niezmiennie 75% rynku stanowi autogaz. W okresie styczeń-luty 2025 r. największym dostawcą LPG do Polski stała się Szwecja z ponad 32% udziałem, wyprzedzając Rosję (17,3%), Norwegię (13,9%) i Stany Zjednoczone (13,1%).

Cały Raport Roczny POGP za 2024 r. jest dostępny do pobrania ze strony https://www.pogp.pl/raport.

O POGP

Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) to organizacja zrzeszająca jednostki produkcyjno-handlowe, zajmujące się zakupem, rozlewem i dystrybucją gazu skroplonego, a także produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego transportu, magazynowania i eksploatacji.

POGP należy do Światowej Organizacji Gazu Płynnego (WLGA) oraz Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (LGE).

https://www.pogp.pl/

LPG w Polsce

3,5 mln samochodów zasilanych autogazem (GUS)

156 tys. instalacji zbiornikowych

Ok. 11 mln butli
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ropczyce
9.1°C
wschód słońca: 04:39
zachód słońca: 20:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ropczycach

kiedy
2025-11-15 15:30
miejsce
Centrum Kultury im. Józefa...
wstęp biletowany