23 kwiecień 2024

Gminy otrzymały dofinansowanie m.in. na budowę zbiorników retencyjnych

zdjęcie: Gminy otrzymały dofinansowanie m.in. na budowę zbiorników retencyjnych / pixabay/5058032
8,4 mln zł dofinansowania otrzymało 16 gmin na Podkarpaciu na budowę zbiorników retencyjnych lub modernizację już istniejących. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisano umowy na dofinansowanie tych inwestycji.

Jak podkreślił wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch, to kolejne działania samorządu w obszarze zarządzania zasobami wodnymi.

„Nasze działania w tym zakresie mają przyczynić się do zwiększenia retencji na obszarach wiejskich, co pozwoli przeciwdziałać negatywnym skutkom suszy, z którymi coraz częściej boryka się również nasz region” – podkreślił.

Samorząd województwa ma jeszcze do rozdysponowania na ten cel blisko 18 mln zł.

Pilch apelował do zabranych przedstawicieli gmin, aby informowali innych włodarzy gmin o tym, że takie środki na ten cel są jeszcze do rozdania. „Naprawdę gorąco zachęcamy, żeby złożyć wnioski i uzyskać dofinansowanie” – powiedział wicemarszałek.

Nabór wniosków na dofinansowanie kolejnych zadań z zakresu infrastruktury retencyjnej potrwa do końca kwietnia 2024 roku.

We wtorek umowy podpisane zostały z 16 gminami, które zrealizują w sumie 17 inwestycji. Gmina Lubaczów otrzymała dofinansowanie na dwie inwestycje. Pieniądze otrzymały również gminy m.in. Harasiuki, Narol, Laszki, Nowa Sarzyna, Pruchnik, Tarnowiec, Jedlicze i Żyraków. (PAP)

huk/ mmu/