Blisko 196 tys. osób odwiedziło w 2024 r. muzea na Majdanku, w Sobiborze i Bełżcu
Rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak poinformowała, że w minionym roku Majdanek odwiedziło 125,9 tys. osób z 85 państw, Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu – 40,7 tys. osób z 36 państw a Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze – 29 tys. osób z 36 państw.
"W porównaniu z 2023 r. zaobserwowaliśmy wzrost liczby zwiedzających o blisko 30 tys. W przypadku samego Majdanka to wzrost o prawie 20 tys." – powiedziała rzecznik. Dodała, że frekwencja jest coraz wyższa, choć jeszcze nie dorównała tej sprzed pandemii, kiedy to Majdanek, Sobibór i Bełżec odwiedzało ponad 300 tys. osób rocznie.
Większość zwiedzających to Polacy. Drugą najliczniejszą grupę stanowili obywatele Izraela, których było 19 tys. "W przypadku Izraela przeważnie są to uczestnicy grup zorganizowanych, w tym młodzież szkolna" – dodała rzeczniczka. Przypomniała, że przed wybuchem pandemii i wojny w Izraelu Majdanek odwiedzało nawet 50-60 tys. Żydów rocznie.
"Sporo mamy zwiedzających ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec" – powiedziała rzecznik. Zwróciła uwagę na specyfikę muzeum w Sobiborze, gdzie z powodu dużej liczby holenderskich ofiar większość zagranicznych gości stanowią właśnie obywatele tego państwa. "Wiele rodzin ocalałych i zamordowanych w Sobiborze odwiedza to miejsce" – dodała.
W 2024 r. muzeum na Majdanku otrzymało 168 dokumentów związanych z działalnością byłego obozu, konserwacji poddało 200 archiwaliów, zdigitalizowało 128 fotografii i 80 relacji. Konserwacji poddano ponad 15,4 tys. muzealiów i 11 budynków poobozowych.
Pracownicy muzeum i jego oddziałów zrealizowali 192 projekty edukacyjne dla ok. 6,7 tys. osób oraz wirtualne oprowadzanie dla 1,6 tys. osób. Za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych treści historyczne trafiły do ponad 4,5 mln osób.
Muzeum wydało pięć publikacji: "Antologia +Zeszytów Majdanka+. Studia z dziejów Konzentrationslager Lublin", red. T. Kranz, W. Lenarczyk, N. Sola-Sałamacha; "Przeszłość w muzeach historycznych. Reprezentacje i narracje", red. T. Kranz, A. Skrabek; "Obóz zagłady w Bełżcu", R. Kuwałek; wspomnienia byłego więźnia KL Lublin B. Burskiego "Pawiak – Majdanek – Auschwitz"; "Nazistowski obóz zagłady w Sobiborze. Zarys historii", oprac. D. Libionka.
Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 130 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.
Obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował w strukturach Aktion Reinhardt od maja 1942 r. do października 1943 r. Zamordowano w nim ok. 180 tys. Żydów. Liczba ta obejmuje 70 tys. żydowskich mieszkańców Lubelszczyzny, 34 tys. Żydów z Holandii i 24 tys. ze Słowacji. Wśród ofiar byli również Żydzi czescy, francuscy, niemieccy i białoruscy. Niedługo po powstaniu więźniów obóz zlikwidowano, wysadzając w powietrze budynek z komorami i demontując praktycznie wszystkie zabudowania.
Obóz zagłady w Bełżcu funkcjonował od marca do grudnia 1942 r. W tym czasie zamordowano w nim około 450 tys. osób, głównie Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.
Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w listopadzie 1944 r. jako pierwsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej. Obecnie posiada oddziały w Sobiborze i Bełżcu. W ub.r. placówka obchodziła 80-lecie.(PAP)
pin/ aszw/