29 luty 2024

Urzędy pracy wykorzystują do aktywizacji bezrobotnych wirtualną rzeczywistość

zdjęcie: Urzędy pracy wykorzystują do aktywizacji bezrobotnych wirtualną rzeczywistość / pixabay/1173446
Większość podkarpackich Powiatowych Urzędów Pracy wykorzystuje materiały stworzone w rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality – VR) do aktywizacji osób bezrobotnych. Dzięki goglom VR przyszły pracownik może w wirtualnej przestrzeni samodzielnie wykonywać czynności charakterystyczne dla danego zawodu.
REKLAMA

Aplikacje ukazujące zawody, które np. uczeń czy bezrobotny będzie mógł poznać dzięki goglom VR powstały w ramach własnego projektu, który zrealizował Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Budżet projektu „Widzę siebie w tym zawodzie! Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym” wyniósł ponad 1,1 mln zł.

W ramach projektu powstało 45 filmów w rozszerzonej rzeczywistości, która pokazuję pracę specjalistów w ich codziennym otoczeniu. Powstało też siedem specjalistycznych aplikacji ukazujących zawody w 100 proc. wirtualnej przestrzeni, gdzie dzięki specjalnym kontrolerom bezrobotny może samodzielnie wykonywać czynności charakterystyczne dla danego zawodu.

Jak przypomniał dyr. WUP Tomasz Czop, projekt był pilotażem, teraz z wypracowanych rozwiązań może skorzystać każda instytucja, która wyrazi taką chęć.

„Pod koniec 2023 r. urząd zaproponował współpracę, czyli udostępnienie materiałów VR, publicznym służbom zatrudnienia z całego kraju. Jesteśmy w trakcie przekazywania oprogramowania pierwszym podmiotom. Z naszej pracy korzysta już większość podkarpackich urzędów pracy” – dodał.

Licencje i materiały w technologii VR trafiły już do Powiatowych Urzędów Pracy m.in. w Brzozowie, Jarosławiu, Jaśle, Krośnie, Nisku, Przeworsku, Rzeszowie, Sanoku, Ustrzykach Dolnych oraz do Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Poza Podkarpaciem materiałami dysponuje też m.in. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego, Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie i Opolska Wojewódzka Komenda OHP.

Jak podkreślił Czop, wiele instytucji jest w trakcie pozyskiwania gogli wirtualnej rzeczywistości, które są niezbędne do wykorzystania materiałów w tej technologii.

W ocenie dyr. rzeszowskiego WUP, projekt, który zrealizował urząd był odpowiedzią na potrzebę unowocześnienia i uatrakcyjnienia usług świadczonych przez urzędy pracy. „Chcemy też w ten sposób zachęcać młode osoby do aktywnego korzystania m.in. ze wsparcia doradców zawodowych. Wykreowanie sztucznej rzeczywistości pozwala doradcom +zanurzyć+ ucznia w wirtualnym świecie danego zawodu” – powiedział.

Zdaniem dyrektora WUP, materiały VR otwierają przed młodymi osobami możliwość zdobycia ważnej dla nich wiedzy i skonfrontowania oczekiwań ze stanem rzeczywistym.

W ramach projektu powstało siedem aplikacji dotyczących takich zawodów jak operator sprzętu robót ziemno-drogowych, dźwigowo-transportowych, mechanik-diagnosta samochodowy, elektryk oraz kowal artystyczny.

Powstało też 45 filmów pokazujących zawody w rozszerzonej rzeczywistości. Są to zawody m.in. ratownik medyczny, fizjoterapeuta, pielęgniarka, stolarz, dekarz, cukiernik, policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej, maszynista i kierownik pociągu czy behawiorysta zwierzęcy.

Projekt kosztował ponad 1,1 mln zł, pieniądze pochodziły w całości z rezerwy Funduszu Pracy. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ropczyce
9.4°C
wschód słońca: 05:15
zachód słońca: 19:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ropczycach