KAS udaremniła przemyt zabytkowej ikony
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska przemycany obraz o wymiarach 36 na 32 cm był zawinięty w folię i znajdował się pod siedzeniami busa, wjeżdżającego do Polski. Do przewozu dzieła przyznał się 26-letni kierowca.
„Mężczyzna nie zgłosił ikony do kontroli. Jak wyjaśnił, został poproszony o jej przewóz przez granicę” – przekazała podkom. Chabowska.
Dodała, że obraz przedstawia wizerunek św. Arseniusza z Tweru. Według wstępnej opinii datowany jest na przełom XIX i XX wieku. „Obraz wymaga dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu” – zaznaczyła rzeczniczka IAS w Rzeszowie.
Przypomniała, że jeżeli przewozimy przez granicę z państw nienależących do UE dobro kultury, jakim jest m.in. ikona, należy zgłosić to organom celnym. „W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych, obowiązują następujące stawki: celna - 0 proc. oraz podatku VAT - 8 proc. od zadeklarowanej wartości towaru” – wyjaśniła podkom. Chabowska.
Z kolei w przypadku wywozu zabytków z Polski na stałe konieczne jest pozwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, natomiast na wywóz czasowy – pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przypadku wywozu materiałów bibliotecznych - wszelkie pozwolenia wydaje dyrektor Biblioteki Narodowej.(PAP)
api/ agz/